2.El Araçların Orijinal Kilometresi Nasıl Anlaşılır?

Ekim 12, 2020by Autotest

Sıfır km. araç almaktan çok daha uygun bir fiyatlı bir fikir olan ikinci el araç alma fikri size de cazip geliyor olabilir. Ancak ikinci el araç piyasasında yaşanan hilelerin başında aracın kilometresini düşürmek gelmekte, bu hile nedeniyle pek çok alıcı mağdur olup sandığından daha çok yıpranmış araçlar nedeniyle zarara girmektedir. Sizler için 2. el araç km.si nasıl anlaşılır sorusunu uzmanlıkla yanıtlıyor olacağız.

Genellikle araba ekspertiz firmaları tarafından gözlemlendiği üzere km.si 100.000 altında olan araçlarda olası bir riskle karşılaşılmaz. Ancak km.si 250.000 üstünde olan araçların hatayla karşılaşması olasıdır ve mutlaka kontrole tabi tutulması gerekir. Tam bu noktada aracın km.sini düşürme hilesinin neden önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Aracın Kilometresinin Düşürüldüğünü Anlama Yolları

Koltuk, kapı ve döşeme kontrolü: Sürücü koltuğu başta olmak üzere tüm koltukların kapıya dönük olan kenarının yükseltisine, iç döşemelere ve kapı içlerine bakarak aracın yıpranma oranı hakkında fikir edinilebilir. Aracın iç kısmındaki sünger desteğine dokunarak demir iskeleti hissetmek ve süngerin düzleştiğini anlamak aracın oldukça eski olduğuna ilişkin bir işarettir. Bu kusurlar bazen tamirle bazen de yeni kaplamayla kamufle edilmeye çalışılır, bu durumda diğer işaretleri iyi okumak gerekir.

Direksiyon: Direksiyon simidinin üzerindeki deri kapmalar sık tutuş nedeniyle aşınmış olabilir ve genelde km.si değiştirilen araçlarda bu belirtinin kapanması için deri kaplama değiştirilir. Eğer aracın direksiyon simidinde deri kaplama yoksa da yüzey parlamakta ve tırtıklı yüzey düzleşmiş olarak dikkat çekmektedir. Yani direksiyonun yüzeyiyle oto ekspertiz testi gerçekleşmeden dahi aracın eskiliğine dair fikir edinilebilir.

Jantlar: Üzerinde orijinal jantları mevcut olsa dahi sürtme izleri ve boya atmaları fazla olan araçlar dikkatinizi çekecektir. Jantın lastikle birleştiği sınır hattı en çok çizilen ve matlaşan yer olup bu kısımların boyanmış veya değiştirilmiş olması olasıdır. Ayrıca jantların orijinal model yerine replika bir model olması da eskiliğe ve yıpranmışlığa işarettir.

Plastik donanımlar: Aracın içerisinde bulunan plastik kısımlar güneş ve kir nedeniyle zaman içinde yıpranmakta ve rengi solmaktadır. Ayrıca bu parçalar parlak, düz bir görünüp kazanıp, yer yer çatlaklar oluşabilir. Parçalarda bu gibi eskimeler veya orijinalinden farklı olduğunu gösteren değişik modellerle değiştirmeler oto ekspertiz raporu olmaksızın aracın güvenilirliğine dair fikir verebilir.

Siz de hem daha kapsamlı bir değerlendirme hem de uzmanlar tarafından daha çok bilgilendirilme amacıyla bizlere ulaşabilirsiniz.

Autotest