Araç Satın Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ekim 12, 2020by Autotest

Bir araç satın alırken elbette motorundan kaportasına, şanzımanından döşemesine kadar her bir noktası uzmanlıkla incelenmelidir. Bunun için hizmet vermekte olan oto ekspertiz firmaları ise araç test merkezinde kaza geçiren araçları tespit etmekle kalmayıp genel durumuna ilişkin tüm bilinmesi gerekenleri raporlandırır.

Aracınızı satın almadan öncesinde deneme sürüşü yaparak kendiniz genel değerlendirmenizi mutlaka yapmalısınız. Ancak aracın şase ve motor numaralarından sorgulanması, özellikle de çalıntı olmadığından emin olmak gibi belgelerle ilgili kıyaslama işlemlerini de yapmalısınız.

Araç Almadan Önce Dış Görünüş Değerlendirmesi

Aracınızı uzmanların testlerine sokmadan önce kendiniz de hayal kırıklığı yaşamamak adına genel bir değerlendirmede bulunabilir, bunun öncelikle işe arabanın çevresinde gezerek ve gözlem yaparak başlayabilirsiniz. Arabanın etrafında yer alan boya yamaları, çürümeler veya pas daima aracın hasarına ilişkin ipuçları verecektir. Aracı dıştan incelerken iki tarafına da bakmayı ihmal etmemeli, araç yüzeyindeki yansımanın kesintisiz şekilde ilerleyip ilerlemediğini kontrol etmelisiniz.

Yine araç değerlendirmesi için bakabileceğiniz bir diğer yer de kapı ve çamurluklar olup, bu donanımların alt ve üst aralıklarının eşit olmasına dikkat etmelisiniz. Bir adet mıknatısı arabanın tavanına ve köşelerine tutturarak mıknatısın çekim kuvvetine bakabilir ve bunlar farklıysa alt katmanlarda onarım amaçlı macun katmanı olduğunu anlayabilirsiniz. Aksların ön ve arkadaki çiftlerinin yine aynı marka olmasına dikkat edebilirsiniz. Aracın önüne geçerek inceleme yaptığınızda düz bir zemin yerine öne, arkaya veya yana yatık bir görüntüyle karşılaşıyorsanız bu da süspansiyon sistemindeki sorunlara işarettir.

 Yerinde Oto Ekspertiz ile Uzman Değerlendirmesi

İkinci el araçların satın alınmasından önce yerinde bir inceleme yapmak sizlere verdiğimiz ipuçları ile mümkün. Ancak kapsamlı bir inceleme talep ediyor ve bu gibi teknik konularda hata yapma ihtimalinizden dolayı çekimser kalıyorsanız yerinde oto ekspertiz hizmetleri alabilirsiniz. Bu değerlendirmeler kapsamında alıcıdan veya satıcıdan kaynaklı sorun oluşturması risk teşkil eden her durum incelenir, yani otomobil alışverişi daha ilk adımdan olabilecek en güvenli hali alır. Gezici oto ekspertiz hizmetleri sayesinde yorulmamış olmanız, zamandan tasarruf etmeniz ve araç henüz yerindeyken bile gerekli detayları öğrenmiş olmanız son derece büyük bir avantajdır.

Siz de gezici hizmetlerle aracınızı almadan veya satmadan önce raporlandırmak için deneyimi ve bilgisiyle ön plana çıkan ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Autotest