Aracı Kışa Hazırlamak İçin Yapılması Gerekenler

Ekim 12, 2020by Autotest

Kendimizi ve sevdiklerimizi düşünerek satın aldığımız araçlardan belki de en büyük beklentimiz bizlerin güvenliğini sağlaması ve can sağlığımızı korumasıdır. Ancak mevsimsel şartlarla son derece yakından ilişkili olan araç güvenliği, özellikle de kış aylarında ciddi bir kontrol ve bakımı gerektirir. Aracı kışa hazırlamak için yapılması gereken temel kış bakımlarına ilişkin uzman görüşlerini sizlerle paylaşıyor olacağız.

Aracın Lastik Değişimi

Kış ayları söz konusu olduğunda güvenlik için akla ilk gelen madde lastiklerdir. Ticari araçların takması yasak olan ve kış için uygunsuz olan dört mevsim lastikleri, düzenli olarak kontrol edilmesi gereken lastiklerdir. Yoğun kar ve yağmur suyu tehlikesine karşılık kullanılan kış lastikleri ise kullanım öncesi mutlaka kontrol edilmeli, bu lastiklerin su tahliyesi özelliğine veya uygun diş derinliğine sahip olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Silecek Bakımı

Yaz aylarında oldukça nadir kullanıldığı için kışa hazırlık sürecinde mutlaka kontrol edilmesi gereken silecekler, sularının içerisine antifriz ilave edilmesiyle de hazırlanmalıdır.

Motor Suyunun Kontrolü

Kış şartlarının sert olduğu şehirlerde yaşayan araç sahiplerinin kışlık araç bakımına öncelikle motor soğutma suyundan başlaması gerekmektedir. Bu suyun içerisinde yer alan antifriz oranı ölçülmelidir. Motorun içinde dolanan suyun donmasını engelleyen bu madde, motorun korunması açısından oldukça önemlidir.

Akü Bakımının Yapılması

havaların soğumasıyla birlikte aracın aküsü zayıflamakta kış aylarında arabanın çalışması daha da zorlaşmaktadır. akünün içindeki sıvı seviyesi düşmüş olabilir bu nedenle suyun kış aylarına girmeden öncesinde kontrol edilmesi şarttır. Yine yaşanabilecek bir diğer akü ile ilgili problem de akünün şarj değerinin düşük olmasıdır ve bu durumda da yine şarj miktarı istenen değere gelene kadar akünün şarjda kalması gerekir.

Bahsedilen bakımlar oldukça genel maddeler olup aracın alt takımına bakılması, frenlerin kontrol edilmesi, kar küreyici ve zincir bakılması gibi pek çok kontrol noktasının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bahsedilen kontrol noktalarının her biri kendi içinde ayrı bir uzmanlık, ayrı bir donanım bilgisi gerektirmekte, lastikten frene kadar her bir kontrol noktası için uzmana danışmak gerektiğinde oto ekspertiz hizmeti almak en mantıklısı olmaktadır. Siz de kış hazırlığı sürecinde oto ekspertiz firması arayışınız için bize danışarak her türlü önlemi alabilir ve dört mevsim hem aracınızı hem sevdiklerimizi koruyabilirsiniz.

Autotest