Doğru Araç Seçimi İçin Mutlaka Sormanız Gereken Sorular

Ekim 12, 2020by Autotest

İkinci el bir araç alırken elbette pek çok farklı açıdan düşünür ve nasıl bir araç almak istediğinize karar verdikten sonra arayışa geçersiniz. Ancak pek çok alıcı fırsat olarak gördüğü aracı kendi taleplerine uygun olmasa dahi alabilir veya alıcıya sorduğu soru kadar kendi beklentilerini kendisine sormayabilir. Aracın ne denli yıprandığı, güvenilir veya bakımlı olduğu konusunda oto ekspertiz hizmetleri her daim yanınızdadır, peki siz kararınızı vermeden önce doğru araştırmaları yaptığınıza emin misiniz?

Almak istediğiniz aracın tipinden çok hoşlanmış olabilir veya araç seçenekleri arasında kayboluyor olabilirsiniz. O zaman size karar vermenize yardımcı olacak temel araştırma ve sorgulama sorularını açıklayalım.

Kaç Kişilik Bir Aileyiz?: Ailenizin tüm üyeleriyle birlikte seyahat etmeniz gereken durumları göz önünde bulundurun. İşe gitmek için aracınızı tek başınıza kullanıyor olabilirsiniz ancak tatile giderken aracınızın kullanışsız olması pek de sevindirici değildir.

Aracı Kimler Kullanacak?: İkinci el araç almadan önce aracı yalnızca sizin mi yoksa diğer aile bireylerinin de kullanıp kullanmayacağını göz önünde bulundurun. Örneğin ailenin bir diğer üyesi vites koluna alışamayabilir ve şanzıman sistemli bir araba daha mantıklı bir seçenek olabilir.

Ne Amaçla Araç Alıyorsunuz?: Aracınızı belki ticari belki hususi amaçlarla alıyorsunuz, ancak alım öncesi amaçlarınızı iyi belirlemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Örneğin sportif amaçlarla aldığınız bir aracın modifiye edilmesi gerekebilir ancak eklentiler için her araç uygun değildir.

Ne Kadar Yolculuk Etmeyi Planlıyorsunuz?: Aracınızı yalnızca işe gitmek için kullanacak olmanız durumunda LPG’li bir aracı tercih edebilirsiniz ancak sık sık yapılacak olan şehirler arası seyahat planlarınız için bu yakıt tipi pek uygun olmayabilir. Sene içerisinde ne kadar mesafe kat edeceğinizi ikinci el araba almadan önce belirlemiş olmanız gerekir.

Aracı İş Amaçlı Kullanacak mısınız?: Aracınızı bir şirket arabası olarak kullanabileceğinizi düşünüyorsanız masrafları en az indirgemek mantıklıdır, aksi halde kendinize göre donanımlarını yenileyeceğiniz veya son model olmasını istediğiniz araç zamanla büyük bir ek masrafa dönüşecektir.

Aracı Nerede Süreceksiniz?: Almak istediğiniz ikinci el otomobil yalnızca şehir içi sürüşler içinse ufak kasa modeller ve otomatik vitesli ekonomik araçlar mantıklı birer seçenek olabilir. Ancak yolları pek de düzgün olmayan küçük kasabalarda kullanmak için alınan araçlar yüksek kasa modeller arasından seçilmelidir.

Almak İstediğiniz Araç Sağlam mı?: Elbette ikinci el bir araca bakarken aklınıza bütçeden sonra ilk gelen soru aracın ne denli sağlam olduğudur. Dikkatli bir inceleme ve gözlemle aracı yerinde görerek sizin de fikir edinmeniz mümkün, ancak aracın değişen donanımlarını fark edebilmek veya görünmeyen aksamının yıpranma oranını kestirmek tamamen ayrı bir uzmanlık. Bu nedenle aracınızı almadan önce mutlaka bir oto ekspertiz testi uygulanması gerektiğini unutmamalısınız.

Autotest