İkinci El Araç Seçimi ve Araştırması İçin Tüyolar

Ekim 12, 2020by Autotest

Hayal ettiğiniz marka ve modeldeki araca sahip olmak istiyor ancak bütçenizi düşünerek 2. el araç almayı tercih ediyor olabilirsiniz. Ekonomiklik elbette önemli bir kriter ancak iyi bir performansa ve uzun yıllar boyu minimum maliyetle sizi maksimum konfora ulaştırması bir araç için şüphesiz çok daha önemli. Rahatlık, güç ve ekonomi arasında bir denge yakalamak istiyor ancak karar vermeye hangi noktadan başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız araba ekspertiz hizmetleri ile edindiğimiz deneyimler çerçevesinde tavsiyelerimizi sizinle paylaşıyor olacağız.

İkinci El Araç Alırken Beklentiniz Nedir?

Alman marka arabalar kalite ve donanım açısından her daim ön plana çıkmaktadır, Uzak Doğulu markalar ise ekonomi açısından… Bu basit örnekten yola çıkarak bir aracın size istisnasız her kriteri eşit şekilde vermediğini anlamak güç değildir ve bu durumda beklentilerinizden yola çıkarak önceliklerinizi sizin belirlemeniz gerekir.

Aracınızı uzun seneler kullanmak istiyor, sorunsuz bir sürüş keyfi deneyimlemek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda donanımın yüksek kalite olması şart olmayıp dayanıklılığı ön plana çıkan bir aracı da muadil olarak görebilirsiniz. Ayrıca bazı araçların parça bulması ve bakımı kolay olduğu için sizi yıpratmadan sürüşe devam etmenizi sağlaması da mümkün.

Performans söz konusu olduğunda ise her markanın beklentiye uygun bir modelini bulmak mevcut olmakta ancak yüksek beygirli motorun verdiği sürüş hazzı yüksek olsa da bu da kendi içinde bazı bakım sorumluluklarını ve ek masrafları doğurmaktadır. Pist benzeri alanda kullanılmayıp yalnızca caddede kullanılacak bir aracın üst düzey performansa sahip olmasını beklemek ise araç maliyetini yükseltecek bir talepten öteye gitmemektedir.

Aracınızı tercih ederken elbette sizde görünüm olarak yarattığı zevk de önemli olmakta ancak hasar gördüğü için değiştirilmiş kaporta ve tampona sahip bir aracın görünümünden ziyade güvenilirliğine dikkat etmek daha mantıklı olmaktadır. Aracın tarzı nedeniyle donanım değişimini dikkate almayabilirsiniz ancak bu durumda da aracın sizin için risk oluşturmadığından emin olmak için oto ekspertiz servisi ile kesinlikle görüşmelisiniz.

İkinci El Araç Kontrolü

Minik çizikler veya değişen birkaç küçük parça ikinci el aracı alırken önemli olmayabilir ancak daha önce kaza yapmış ve ilk bakışta anlaşılmayan hasarlar almış bir aracı eminiz siz de tercih etmezsiniz. Ön kaputtan bagaj döşemesine kadar her bakımdan iyi bir şekilde kontrol edilmesiyle herhangi bir masraf veya can güvenliğini tehlikeye atacak durumla karşı karşıya gelmenizi önlemek içinse ekspertiz servisi hizmetlerimizle daima yanınızdayız.

Autotest