Motor Arıza Tespitine İlişkin Bilinmesi Gerekenler

Ekim 12, 2020by Autotest

Başlı başına ayrı bir uzmanlık dalı olan motor arıza tespiti, günümüz Türkiye şartlarında ne yazık ki işine bilimsel açıdan pek hakim olmayan ve daha ziyade tamircilikle uğraşan kişilerce yapılmaktadır. Ancak arıza teknikerliği ayrı bir branş olarak önem kazanması gereken bir uzmanlık olmakta, zira herkesin yaptığı sistem onarımı, bakım ve arıza giderme aynı başarılı sonucu vermemektedir. Sektörün kalifiyeli elemanlara olan ihtiyacından yola çıkarak motor arızası konusunda gereken tüm desteği müşteri memnuniyeti odaklı şekilde veren firmamızın tamir kapsamında bilinçli şekilde uyguladığı işlemlere yakından bakıyoruz.

Motor Arıza Tespitinde En Sık Yapılan Yanlışlar

Motora ilişkin arızalarda ezbere uygulanan işlemler, iyi bir tespitten uzak uygulamalar nedeniyle ne yazık ki pek çok araç geçici olarak tamir oluyor gibi görünse de uzun vadede sürücüsüne yineleyen sorunlar yaşatmaktadır. Bu da tamir maliyetini arttırmakta ve kişinin can güvenliğini riske atarak ya da en azından zamanını alarak mağduriyetiyle sonuçlanmaktadır.

İşinde uzman olan oto ekspertiz şirketleri tarafından anında tespit edilebilen bu sorunlar karşısında muadil parça değişimi yapılması ise son derece kısa bir yol olduğu için pek çok tamircinin uyguladığı bir işlem olmakta ancak müşterinin bilgisi olmadığı bu yanlış uygulamalar karşısında hem aracın hem sektörün güvenilirliği düşmektedir.

Yine sektör çalışanları tarafından sık yapılan bir diğer hata da müşterinin şikayetlerinin ve beklentilerinin iyi bir şekilde dinlenmemesi, tıpkı araca özgü olduğu gibi kişiye özgü de hizmet verilememesidir. Pek çok müşteri aracının hangi parçalarına hangi işlemin yapıldığı konusunda bilgilendirilmediği gibi kendi bütçe ve ihtiyacına uygun hizmet almaktan da yoksun olmakta bu nedenle sanayiye başvururken iki kere düşünmek durumunda kalmaktadır.

Arıza Tespitinde İzlenecek Yol Nedir?

Müşterilerin şikayetlerini alarak kabulünü gerçekleştirmede hem tamir hem motor arıza testi sorumlusu olan kişinin bazı soruların yanıtını öğrenerek uygulamaya başlaması gerekmektedir:

  • Arıza ne zaman ve hangi koşullarda başladı?
  • Motorun ısısı ile arıza ilişkili mi?
  • Araçla arıza sonrası seyahat edildi mi?
  • Şikayet yalnızca kalkış esnasında mı yoksa seyahat halinde de mevcut mu?
  • Şikayet rolantide mi gerçekleşiyor, yüksek devirlerde mi veya yüksek hızda mı, yavaş hızda mı?
  • Başka kişi aracı kullandığında arıza aynı şekilde devam ediyor mu?

Araba arıza tespiti için danışılan uzmana bu soruların yanıtı önemli ipuçları vermekte, arızanın detaylarına ilişkin herhangi özel bir test olmadan ön fikir oluşturabilmektedir. Tamir yolunda kolaydan zora gidilmesi gerekmekte, bu sorulardan edinilen fikirleri gözle yapılan gözlemler takip etmektedir. Gözlem sırasında şikayetçi kişiyle birlikte deneme sürüşü yapılabilmekte, ikaz lambaları kontrol edilebilmektedir.

Sizler de herhangi bir arıza durumunda yapılan ilk uygulamaları ve dikkat edilmesi gerekenleri araç ekspertiz firmamızın uzmanlarından öğrendiğinize göre çok daha güvenilir şekilde aracınızı teslim edebilirsiniz.

Autotest