Oto Ekspertiz Aşamaları Nelerdir?

Ekim 12, 2020by Autotest

Raporların hazırlanması ve araç alımı öncesinde rutin testlerin uygulanması için başvuruda bulunan araç sahipleri pek çok oto ekspertiz aşamaları ile karşılaşır. Müşteri onayı ile sonuçlanması beklenen on farklı oto ekspertiz hizmeti işlem basamağını sizler için detaylarıyla açıklıyoruz.

Ön Kabul Aşamaları

Firmamıza başvuruda bulunanlara ait araçların oto eksper test kapsamında öncelikle ruhsat ve araç bilgileri alınıp araştırılır. Ön kabul aşamasını geçen araçlar boya ve kaporta konusunda uzman çalışanlara yönlendirilir, böylece arabanın boyanan veya değişen herhangi bir parçası olup olmadığı tespit edilip rapora işlenir.

Arıza, Hasar ve Performans Değerlendirme Aşamaları

Diagnostik arıza tespit cihazına bağlanarak ikinci aşamaya geçmiş olan aracın elektronik beyinlere bağlanmasıyla ABS, şase, gövde ve airbag gibi tüm donanımları herhangi bir arıza olup olmadığı konusunda değerlendirilir.

Araba bahsedilen mekanik testlerden geçtikten sonra fren kontrollerine alınır ve fren ile el freninin güçleri tespit edilip 4 lastiğin her birine ne kadar düştüğü hesaplanır. Lastiklerin oval çerçevesi tespit edildikten sonra bilgisayarlı robot cihazlarından elde edilen bu sonuçlar raporu işlenir

Araba bir tür oto eksper yöntemi olan lift üzerine kaldırılır ve alt aksamda herhangi bir darbe olup olmadığı kontrol edilip sonrasında ön takıma ilişkin mekanik değerlendirmeler yapılır. Bu kapsamda değerlendirilen donanımlar arasında şase, süspansiyon, diferansiyel, aks, dingil, egzoz ve transmisyon mili gibi önemli parçalar yer alır. 4 lastik de ayrı ayrı lastik diş ölçer cihazı ile kontrol edilir, motorda veya şanzımanda herhangi bir yağ kaçağı olup olmadığı değerlendirilir ve elde edilen sonuçlar rapora işlenir.

Bir sonraki aşamada liftten indirilen arabanın kaputu açılarak değerlendirmeye geçilir. Bu aşamada motor kulakları, hortum ve tesisat gibi önemli donanımlara ek olarak yağ seviyesi ve filtrelere bakılır. Akü, fren hidrolikleri ve gaz kaçak kontrollerinden geçen araç elektronik cihazla değerlendirdikten sonra yine bir sonraki oto ekspertiz raporu aşamasına alınır. Sonraki aşamada bilgisayarlı robot üzerine çıkarılan araba dinamometre ile ölçülür, motorun gücüne, lastiğe ulaşan güce, torkun gücüne, maksimum hıza, diş aralıklarına ve güç kayıplarına bakılır, motor yağ yakıyor ise tam bu aşamada tespit edilir.

Bir sonraki aşamada far ayarlarına ilişkin teste giren arabanın farlarına ilişkin sorun varsa rapora eklenir.

Araç iç ekspertiz hizmetleri kapsamında değerlendirmeye alınır, koltuk döşemeleri, araç içi aydınlatmalar, elektronik düğmeler, klima, radyo, navigasyon gibi hiç aksamlar değerlendirilir. İçten sonra dış ekspertiz kontrollerini alınan araç cam, plastik aksamlar, aynalar, kaporta geneli gibi donanımlar bakımından değerlendirilir.

Tümm ekspertiz testleri sonrasında araç sahibi olan müşterinin onay vermesiyle birlikte uzman kişi eşliğinde test sürüşü gerçekleştirilir ve işlemleri tamamlanarak rapor düzenlenir.

Autotest