Süspansiyon, Fren ve ODB Beyin Testleri Nelerdir?

Ekim 12, 2020by Autotest

Araç alım veya satım işlemleri öncesinde uygulanan oto ekspertiz testleri kapsamında pek çok farklı kategoride değerlendirme yapılır ve sonuçlar resmi değeri bulunan raporlara dönüştürülür. Aracın oldukça kompleks yapısı nedeniyle kapsamlı ve kesin sonuçlar elde edebilmek yine kapsamlı testleri gerektirmekte, bunlar içerisinde süspansiyon, fren ve ODB testleri ise en sık duyulanlar arasında yer almaktadır. Araç ekspertiz raporu kapsamında yer verilen bu testleri sizler için açıklıyoruz.

Süspansiyon Testi

Tüm taşıyıcı amortisörlerin ölçülmesi için dijital süspansiyon test cihazıyla yapılan bu test kapsamında rotiller, denge çubukları, sabit askı, üst bağlantı, amortisörler, yaylar ve miller, yağ, alt bağlantı, basınç tüpü, ana valf, silindir koruması, pnömatik, burulma, yaprak, şasi bağlantı noktası gibi bağlantı noktaları kontrol edilir.

Aracınızın yol tutuşunun zayıflaması, fren mesafesinin azalması, virajlarda daha çok yavaşlama gereksinimi, lastiklerin eskiye kıyasla daha hızlı yıpranması, arabanın tek yana çekişi, yakıt tüketiminin artması, virajlarda, tümseklerde veya rüzgarda yalpalama olması oto ekspertiz süspansiyon testi yapılmasının gerekliliğine ilişkin farklı belirtilerdir.

Fren Testi

Frenin genel durumuna ek olarak yıpranma oranının diskinin, balatalarının, kaliperlerinin kontrol edildiği fren testi kapsamında fren servosu, ABS, el freni, piston ve bağlantı noktaları gibi donanımlara bakılmaktadır. Aracın en önemli kısımlarından biri olan frenin eski gücüne sahip olmaması halinde aracın güvenilirliğinin de azalacağını unutmamak gerekmekte, fren testinin önemi bu noktada görülmektedir.

OBD Beyin Testi

Aracın beyninde oluşan aktif ve pasif hasarların incelenip rapora döküldüğü bu test kapsamında ise cihazla beyin ünitesi bağlanarak aracın elektronik verileri ekrana yansıtılmaktadır, ABS, ESP, ASR gibi güvenlik sistemlerinin aktifliği kontrol edilir. Motorun elektronik aksamında yapılan testler doğrultusunda sistemin uyarı vermesi halinde cihaz yardımıyla sorun tespit edilmiş olur.

Araç ekspertiz testi kapsamında elektronik olarak değerlendirilen sistemlerden bazıları şu şekilde:

  • Hava yastığı ve hava yastığının bağlantı soketi arızaları
  • Devre hataları
  • Çarpışma sensörleri
  • Basınç düğmesi devre hatası
  • Şişirici devre direnci hatası
  • ABS fren sistemleri ve hidrolik pompa motoru devre hataları
  • ABS giriş valfı, güç rölesi, toprağa devre hataları
  • Yakıt sistemine, otomatik şanzımana, stop lambasına, aküye kısa devreye, kapı kilitleri ve silecek motorlarına ilişkin çeşitli arızalar

Uzmanlarca değerlendirilen ve kontrolünde cihazlar kullanıldığı için gözlemden çok öte bir çalışma gerektiren oto eksper testleri anlaşılabileceği üzere titizlikle yapılması gereken basamaklardan oluşmaktadır. Siz de bu testler ve diğer test alanlarına ilişkin bilgi almak için uzmanlığımıza güvenebilir ve paketlerimizi inceleyebilirsiniz.

Autotest